Svaz chovatelů shetlandských pony, z.s

 

Standard plemene shetland pony


Barva
Shetland pony může mít jakoukoliv barvu známou u koní, s výjimkou skvrn. (myslí se tím to, co označujeme jako hermelín, tygr nebo appalosa zbarvení).

Srst
V zimě dvojitá srst s pesíky, které odpuzují déšť a udržují kůži poníka kompletně suchou i v nejhorším počasí. V létě krátká srst, která by měla mít krásný hedvábný lesk. Žíně ve hřívě a v ocase by měly být vždy dlouhé, rovné a bohaté.

Hlava
Hlava by měla být malá a souměrná. Uši malé a vztyčené, široce nasazené, ale směřující dopředu. Čelo má být široké, s výraznýma, tmavýma, inteligentníma očima. Huba musí být široká se široce otevřenými nozdrami. Zuby a čelist musí být korektní.

Tělo
Krk by měl být dobře nasazen na lopatku, která je šikmá, ale ne strmá a zakončena výrazným kohoutkem. Tělo by mělo být silné, s prostorným hrudníkem a s dobře klenutými žebry. Silná a osvalená bedra. Záď má být široká a dlouhá s dobře nasazeným ocasem.

Přední končetiny (hrudní končetiny)
Přední končetiny by měly mít silné, ploché kosti, silná předloktí, krátkou holeň. Pružné spěnky a korektní postoj.

Zadní nohy (pánevní končetiny)
Stehna by měla být silná a svalnatá s dobře tvarovanými silnými hlezny. Při pohledu zezadu zadní končetiny nesmí být posazeny příliš široce od sebe a hlezna by neměla být vytočena dovnitř. Korektní postoj.

Kopyta
Tvrdá, kulatá a dobře tvarovaná.

Akce
Přímá, volná akce využívající každý kloub. Chody jsou prostorné.

Obecné
Nejdůležitějšími a základními rysy shetlandského ponyho jsou jeho vitalita výdrž a odolnost. Zvláště důležitý je pak bezvadný charakter.

   
    

WebmasterJan Frits Vegter www.marah.cz